• |

ATSO 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Added Date : 11-01-2024

ATSO 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde ilimizdeki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelirken, programa Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Koçaş, Meclis Başkanımız Fatih Tekin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve çok sayıda basın mensubu katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanımız Fatih Tekin, Ülkemizde ve Dünyanın her bir köşesinde zaman mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveri ve gayret ile vazifelerini sürdüren basın çalışanlarımızın bugüne kadar olduğu gibi her daim yanlarında bulunacağımızı ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, medya emekçilerine çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum” Dedi.

ATSO Başkanımız Ahmet Koçaş, gazetecilerin şehrin tanıtımında büyük katkı sağladığını belirterek, turizm alanında yeni projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Gazetecilerin büyük özveriyle çalışarak şehrin kimliğini ön plana çıkardığını aktaran Başkanımız Ahmet Koçaş, şunları kaydetti:

" Basın çalışanlarına, çeşitli haklar sağlayan 212 sayılı yasanın, 10 Ocak 1961'de kabul edilmesiyle kutlanmaya başlanılan Çalışan Gazeteciler Günü’nün 56.yıldönümünü kutluyoruz. Gücünü kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biridir. Gazetecilik mesleği, kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak zor şartlar altında ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu gelişen olaylar karşısında aydınlatırken diğer taraftan da vatandaşımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Basının başta milli konular olmak üzere her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ilimizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edecektir.

 

Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak, milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle, ilimiz iş dünyası ve şehrimiz için sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınması için yaptığımız çalışmaları gündeme taşıyarak katkı sağlayan, yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutlar, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Değerli basın mensupları odamız ve aksaray iş dünyamız ile ilgili yaptığımız çalışmalara geldiğimizde kısa bir bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle aksaray ticaret bakanlığımızın geçtiğimiz günlerde açıkladığı veriler neticesinde 1 milyar 605 milyon dolar ihracat yaparak Türkiye’de 58 ili geride bırakarak 23.cü olmuştur. İthalatımız ise 100 milyon dolar civarında olup 2024 hedefimiz ihracatımızı 2 milyar dolar seviyelerine çıkarmaktır. Gelecek Türkiye’nin sanayi kentinin inşa edildiği Aksaray’da bundan 10 yıl öncesinde bir söz söylemiştik. İller ilçeleriyle birlikte büyür demiştik ve çok şükür bugün 10 yıl öncesinde söylediğimiz sözün gerçekleştiğini görüyoruz; Ortaköy Yunus Emre OSB, Eskil Tuzgolü OSB, Sultanhanı OSB, Karkın Tarıma Dayalı Jeotermal OSB, Gülağaç OSB, Sarıyahşi OSB’leri sizlerinde bildiği üzere kurulum işlemleri tamamlandı ve birçoğunda arsa tahsisleri başladı. 10 yıl önce hayal olan bir söz bu yıl gerçekleşti ve inşallah 10 yıl sonra da bu OSB’ler ile Türkiye’nin en büyük 5 sanayi kentinden birisi olacağız.

 

Bunlara ilaveten turizm noktasında Selime, Güzelyurt bölgesinde proje çalışmalarımız devam etmekte, ilçelerde galericiler siteleri ve şehrimizde mobilyacılar sitesi ile ilgili projelerimizde devam etmektedir. Odamıza 2023 yılında 504 şirket açılırken

202 şirket kapanmıştır. Toplam üye sayımız 6.115 olup üyelerimizin verdiği güçle şehrimizi büyütmeye ve hedeflerimize ilerlemeye devam edeceğimizi belirtiyor bu duygu ve düşünceler ile 10 Ocak çalışan gazeteciler günü ve mübarek Regaip Kandilinizi kutluyor, teşekkür ediyorum” Dedi.