İHRACATÇILARA YEŞİL PASAPORT MÜJDESİ

Eklenme Tarihi : 23-03-2017

Geçtiğimiz aylar içerisinde Hükümetimiz tarafından başlatılan ihracatçılara yönelik yeşil pasaport müjdesi resmîleşti. 


Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, konuya ilişkin olarak yapmış olduğu açıklama da; Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi, geçtiğimiz aylar içerisinde ihracatçılarımıza yönelik olarak yeşil pasaport için çalışmalara başladıklarının müjdesini vermişti. 


Dün itibari ile bu müjde yerini buldu ve ihracatçı firmalarımıza yeşil pasaport imkânı resmileşti. Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçı firmalarımızın temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı yani yeşil pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 


Ekonomi Bakanlığımız, 15 gün içinde firmaları belirleyerek bölge müdürlükleri ile ihracatçı birliklerine bildirecek.  Yapılan çalışmalar neticesinde Bakanlar Kurulunun dün yürürlüğe giren "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararı"na göre, son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon ABD doları arasında (10 milyon dolar dahil) olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilecek. İhracatçı firmalarımız açısından son derece önem arz eden bu konunun olumlu bir sonuç doğuracağından dolayı çok mutluyuz. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Aksaray İş Dünyası adına hükümetimize ve emeği geçenlere, hayata geçirmiş oldukları ihracatçılara yönelik yeşil pasaport imkanından dolayı teşekkür ediyoruz” Dedi.