• |

Ölçü ve Ölçü Aletleri Hk.

Added Date : 06-01-2020

Milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletinin doğru ayarlı ve uluslararası birimler sistemine uygun olarak imal edilmesi ve kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir.

Bu itibarla;

Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik hava sayaçları ile Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için Muayene başvuruları; https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden 29/02/2020 cumartesiye geldiğinden 02.03.2020 tarihi mesai bitimine kadar Türk Standartları Enstitüsü’ne elektronik ortamda yapılacaktır.

Kapasitesi 2000 kg ve altında olan I, II, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, okuma ve çıktı verebilme özelliği ile yazar kasa veya başka bir cihaza bağlı çalışma özelliği bulunan tartı aletleri ile diğer elektronik tartı aletleri muayene başvuruları 29/02/2020 cumartesiye geldiğinden 02.03.2020 tarihi mesai bitimine kadar Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, Takograf, Taksimetre, Isı Sayaçları muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinde; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli terazi kullanıcıları tarafından 2020 yılında son başvuru tarihi 29/02/2020 cumartesiye geldiğinden 02.03.2020 tarihi mesai bitimine kadar Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

İlimizde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları

- Aksaray Belediyesi

-Gülağaç Belediyesi

-Ortaköy Belediyesi

Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından https//dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapılır.

Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetki Muayene Servislerine (https://msurapor.sanayi.gov.tr) adresinden ulaşılabilir.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri ve süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu,

Tüm Üyelerimize duyurulur.